Postnummer
Svenska postnummer
Postnummer i Ronneby
Hitta alla postnummer i Ronneby med gator, karta och information om medelinkomst i området.
Det finns 24 postnummer i postorten.
Innehållsförteckning:- Karta över postnummer i Ronneby
- Statistik för postnumren
- Alla postnummer i Ronneby
- Gator i Ronneby
- Högst medellön i Ronneby
- Lägst medellön i Ronneby
Postnummerkarta Ronneby
Postnummer Ronneby
| Lägsta postnummer | 372 00 |
| Högsta postnummer | 372 97 |
| Antal postnummer i Ronneby | 24 |
| Antal postnummer med fler än 5 boende | 14 |
| Övriga postnummer (postboxar etc.) | 10 |
| Andel rika områden* | 0 % |
| Andel fattiga områden* | 7 % |
Medellön Ronneby 2026
Se medellönen i olika postnummer i Ronneby 2026.
Högst lön i Ronneby
I Ronneby varierar medellönen mellan olika postnummer. Här är listan över de rikaste postnumrena med högst deklarerad snittinkomst i orten.
Befolkning är avrundat till tiotal.
| Postnummer | Medellön per år | Befolkning |
|---|---|---|
| 37273 | 445 712 kr | 880 |
| 37239 | 393 339 kr | 1180 |
| 37291 | 379 498 kr | 630 |
| 37297 | 370 630 kr | 1120 |
| 37238 | 342 832 kr | 1440 |
| 37231 | 324 868 kr | 750 |
| 37236 | 312 327 kr | 1190 |
| 37230 | 298 784 kr | 1180 |
| 37237 | 296 681 kr | 1970 |
| 37232 | 243 556 kr | 1210 |
Medellön eller medelinkomst för 2026 räknas ut utifrån en algoritm för uppskattade lönehöjningar för detta år. Detta eftersom deklarationen för i år görs först nästa år.
Snittinkomst innebär den totala inkomsten i postnumret dividerat på antalet boende som har en inkomst. Postnummer med för få boende exkluderas av integritetsskäl.
De fattigaste områdena i Ronneby
| Postnummer | Medellön per år | Befolkning |
|---|---|---|
| 37240 | 63 700 kr | 220 |
| 37234 | 224 570 kr | 910 |
| 37233 | 235 726 kr | 1400 |
| 37235 | 237 887 kr | 1080 |
| 37232 | 243 556 kr | 1100 |
| 37237 | 296 681 kr | 1790 |
| 37230 | 298 784 kr | 1070 |
| 37236 | 312 327 kr | 1080 |
| 37231 | 324 868 kr | 680 |
| 37238 | 342 832 kr | 1310 |
Postnummer med störst befolkning i Ronneby
Följande postnummer har flest boende i staden:
| # | Postnummer | Befolkning |
|---|---|---|
| 1 | 37237, Ronneby | 1800 |
| 2 | 37233, Ronneby | 1400 |
| 3 | 37238, Ronneby | 1300 |
| 4 | 37232, Ronneby | 1100 |
| 5 | 37235, Ronneby | 1100 |
| 6 | 37236, Ronneby | 1100 |
| 7 | 37239, Ronneby | 1100 |
| 8 | 37230, Ronneby | 1100 |
| 9 | 37297, Ronneby | 1000 |
| 10 | 37234, Ronneby | 900 |
Valresultat i Ronneby
Lär dig mer om människorna som bor här genom att se hur de röstar i Riksdagsvalet.
Resultatet inom parantes motsvarar skillnaden mot hur hela Sverige röstade i det senaste Riksdagsvalet.
| Parti | Röstandel |
|---|---|
| Vänsterpartiet | 5,51 ( ↘ -3 ) |
| Miljöpartiet | 2,14 ( ↘ -2 ) |
| Socialdemokraterna | 29,91 ( ↗ 1 ) |
| Centerpartiet | 7,05 ( ↘ -1 ) |
| Liberalerna (fd. Folkpartiet) | 3,24 ( ↘ -2 ) |
| Sverigedemokraterna | 29,42 ( ↗ 12 ) |
| Moderaterna | 16,23 ( ↘ -3 ) |
| Kristdemokraterna | 5,2 ( ↘ -1 ) |
Populära partier
Här så är följande partier mycket mer populära än snittet:
SD med 11.47 procentenheter högre stöd än i genomsnitt.
Partier med betydligt lägre stöd än övriga Sverige
Följande partier är mindre populära i området:
M med -3.84 procentenheter lägre stöd än i genomsnitt.
Hur många postnummer finns det i Ronneby?
Hur många bor i Ronneby?
Bostäder till salu i Ronneby
Nedan visas ett urval av de senaste bostäderna som lagts ut till försäljning i närheten.
Villor, lägenheter och fritidshus som är till salu i staden hittas med hjälp av sökmotorn Booli.
Gator i Ronneby
Hitta alla gator i Ronneby. Välj först ett postnummer och se alla gator som finns inom det postnumret.
Företag i Ronneby
Hitta företag i Ronneby.